Emziren annenin göğüs bakımı

3589

Özellikle emzirme sırasında göğüs çatlakları ve hatta bunlardan meydana gelen enfeksiyonlarla sıklıkla karşılaşabiliyoruz. Emziren annelere ilk önerim mutlaka doğru şekilde emzirme eğitimini almalarıdır.

Emzirme anne ve bebek için harika bir deneyimdir. Fakat emzirme tekniğinin yanlış olması ve göğüs bakımındaki yanlışlıklar sonucu oluşan çatlaklar , şişlik ve kızarıklıklar emzirmeyi bazen bir eziyet süreci haline getirebiliyorlar.

Bebeğin nasıl emdiği çok önemli

Doğru emzirme tekniği annenin meme ucunun korunmasında büyük önem taşıyor. Eğer bebek sadece meme ucunu kavrıyor ve emiyorsa çatlak ve ağrı kaçınılmaz. Bebeğin ağzını tam açarak hem meme ucu hem de 2-3 cm lik meme çevresini de emmesi lazım ki meme ucu içerde bebeğin damağına yaklaşsın ve zarar görmesin.

Doğru emme pozisyonu

Emzirmede cilt bakımı nasıl olmalı ?

Özellikle sabun ve ıslak mendil gibi kimyasal maddelerin sık temasından kaçınılması gerekiyor. Gerekirse phı 5.5 olan dermatolojik olarak test edilmiş sabunlar kullanılabilir. Emzirme sonrası bölgeyi sadece ılık suyla yıkamak yeterli hatta emzirmeden sonra biraz sütün kuruyup kalmasının bölgede oluşan hassasiyet ve kızarıklığı önlediği konusunda çalışmalar mevcut. Bakımda ise özellikle lanolin maddesi içeren kremlerin çatlayan, kuruyan ve hassaslaşan bölgelere sürülmesi faydalı oluyor.

Çatlama , ağrı ve şişlik durumunda ne yapmalı ?

Bu tür durumlarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta emzirmeye ara vermemek. Çünkü süt biriktiğinde hem ağrıyı hem de iltihap oluşma ihtimalini arttırıyor.

Çatlaklarda bebeğin doğru teknikle emmesini sağlamak , eğer yanlışlıkla meme ucunu kavrarsa ağzının köşesine parmağınızı sokarak emzirmeye ara vermek ve doğru teknikle emzirmeye devam etmek önemli. Yine lanolin içeren kremler her emzirme sonrası bölge ılık suyla yıkandıktan sonra uygulanabilir.

Ağrı ve şişlik durumunda ise bölgeye sıcak kompresler günde 3 defa 10 dakika süreyle uygulanabilir ve banyo sırasında masaj yapılabilir. Genelde bu şekilde süt kanalında oluşan hafif tıkanıklıklar emzirmenin de devam etmesiyle açılır. Fakat yoğun ağrı , şişmede artma , halsizlik , terleme gibi belirtiler de varsa göğüs iltihabı oluşmuş olabilir. Bu durumda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

Göğüs cildinde kaşıntı , sulanma , döküntü oluşması bazen uygulanan kremler , bulaşıcı olmayan bir mantar türü olan kandida nedeniyle görülebilmektedir. Böyle bir sıkıntı yaşarsanız bir dermatoloji uzmanına başvurmalısınız.