Genital Siğil (HPV) Tedavisi Nasıl ve Hangi Sistemlerle Uygulanır?

3599

HPV hem erkek hem kadın olsun çoğu kişiyi etkileyen kadınlarda rahim boynu kanserinin en önemli nedeni olduğu için de ayrı bir önemi olan bir virüs. Tedavideki belki de yarattığı en büyük sıkıntı deri altında kalması bu bölgelerin saptanaması ve nükslere yol açmasıdır. Diğer konu da maalesef korunmakla bulaşmasının engellenebileceği konusudur. Maalesef prezervatif gibi koruma yöntemleri sadece üzerine kapattıkları cilt bölgelerini korur diğer cilt alanları bulaşmaya yol açabilir.

Bazı kişiler ise özellikle HPV bağışıklık sistemleri tarafından tanınmadığı için şanssızdırlar. Senelerce nükslerle uğraşabilirler. Bu durumda bağışıklık sisteminin desteklenmesi ve hayat tarzı değişiklikleri önem taşır. Sağlıklı beslenme ve egzersiz önemlidir. Hatta ciddi bağışıklık sistemi açısından araştırma yapmak da gerekebilmektedir.

Düzenli takipler genital siğillerin tedavisinde kritik rol oynar. En çok tedaviden fayda gören hastalarım tedavilerini düzenli takip edenlerdir. Çünkü en ufak nüksü başlangıçta yakalar ve tedavi eder dolayısıyla tekrardan dağılmasını engellemiş oluruz. Bu şekilde virüs yükü sürekli olarak azalır.

HPV tedavisi konusundaki ayrıntılı makaleme ulaşmak için tıklayın