Tüp bebek doktoru Prof. Dr. Bülent Tıraş tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler veriyor.

Tüp bebek ile tedavi yönteminde erkekten sperm alınmakta ve bu spermler arasında en iyiler seçilmektedir. Seçilen bu spermler tedavi için biriktirilmektedir. Normal koşullarda döllenme için uygun ortam ve koşullar sağlandığında sadece tek bir sperm yumurta ile buluşmaktadır. Böylelikle döllenme de gerçekleşmektedir. Ancak tüp bebekle tedavi yönteminde sperm ve yumurta laboratuar ortamında bir araya getirilmektedir. Bunun sonrasında embriyo ya da cenin adı verilen döllenmiş yumurta oluşmaktadır. Söz konusu yumurta çeşitli yöntemlerle rahme yerleştirilmektedir. Bu çeşitli tıbbi yöntemlerle olabileceği gibi doktor eliyle de yerleştirilebilmektedir. Bunun ardından düzenli kontrollerle bebeğin gelişimi izlenmektedir.

Tüp bebek nasıl uygulanır?

Tüp bebek tedavisi doğal yoldan birleşen yumurta ve sperm hücrelerinin vücudun dışında birleştirilmelerini ifade etmektedir. Anne adayının yumurtalığında her ay üreyen tek bir yumurta yerine pek çok farklı yumurta üretilmektedir. Bunun için çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Yumurta normal koşullarda kendiliğinden çatlamakta ve rahmi bırakıp dışarı çıkmaktadır. Ancak tüp bebek tedavisi söz konusu olduğunda anne adayına yumurta çatlatıcı ilaç verilmektedir.

Yukarıdaki videoda tüp bebek aşamaları hakkında bilgi vermeye çalıştım

Yumurtaların çatlatılması

Tüp bebek tedavisinin devamında söz konusu ilaç verildikten sonra yumurtanın çatlaması, yumurta kanalına girmesi ve bundan sonra da ortadan kaybolması önlenmeye çalışılmaktadır. Bunun için ilaç verildikten 35 saat sonra ameliyathane ortamında ultrasonla yumurtalık görüntülenmeli ve kullanılacak bir iğne yardımı ile yumurtalığa girilmesi gerekmektedir. Yumurtanın bu ilaçlamadan 38 saat sonra yumurtalık kanalından kaybolduğu bilinmektedir. Bu işlem sırasında yumurtanın etrafında bulunan su dolu kesecik emilecektir. Emilen sıvı embriyoluğa verilmelidir. Bunun sonrasında söz konusu sıvının içinde yumurta aranacak ve bulunacaktır. Tüm yumurtalar belirtilen şekilde bulunup toparlanmaktadır. Anne adayı da çeşitli iğne ve ilaçlar almaya başlayacaktır. Bu iğneler ve ilaçlar hem rahim zarını kalınlaştırıcı etkiye sahip hem de gebeliğe hazırlayıcı özellikte olan iğne ve ilaçlardır.

Yumurta toplama

Tüp bebek tedavisi için toplanan yumurtalar yaklaşık 1,5 saat sonra daha önceden seçilmiş ve alınmış olan spermlerle bir araya getirilmelidir. Bu durumda spermin yumurtayı döllemesi beklenecektir. Bunun dışında farklı yöntemler de bulunmaktadır. Spermin zayıf olması, şekil bozukluğunun olması gibi durumlar da söz konusu olabilmektedir. Bu durumda da tüp bebek tedavisinin gerçekleşmesi için mikroenjeksiyon yöntemi kullanılacaktır. Söz konusu yöntem tek bir spermin bir iğne yardımı ile alınması ve yumurtanın zarının delinmesi sonucunda spermin yumurtanın çekirdeğinin yanına bırakılması sonucunda döllenmenin zorla yapılması esasına dayanmaktadır. Genellikle pek çok kişi bu yöntemi kullanmaktadır. Genellikle mikroenjeksiyonla gebe kalma şansı diğer yöntemlerden çok daha fazladır. Tüp bebek yöntemi de buna dahildir.

Yumurtanın içine sperm konduktan sonra bu yumurtalar inkübator adı verilen bazı cihazlarda bekletilmekte ve bir gün içinde döllenip ikiye ayrıldığı görülmektedir. Daha sora dörde ve 3 gün sonunda sekize bölünen embriyodan 2 ya da 3?ü seçilmekte ve anne adayının rahmine yerleştirilmektedir. Böylelikle tüp bebek tedavisinin en önemli aşaması başlayacaktır. Sonra tedavi kontrol edilmelidir.

Kaynak : http://www.tupbebeknedir.com