Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1408

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Bölüm Direktörü Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bebek sahibi olmak isteyen her insandan bazıları bir takım sorunlar yaşamaktadırlar. Doğal yollarla bebek sahibi olamayan kişiler teknolojinin ve tıp alanının iş birliğinde geliştirilen yöntemleri kullanmak istemektedirler. Birçok eşin tercihi olan tüp bebek yöntemi ise gün geçtikçe başarı oranını artıracak yeniliklere sahip olmaktadır. Tüp bebek tedavisinde izlenmesi gereken bazı yollar olmaktadır.

Aşağıdaki videoda da bu konu hakkında bilgi vermeye çalıştım

Tedavi süresince izlenecek yol nedir?

Öncelikle tedavi kararını almakta bir uzmana başvurmak gerekmektedir. Bazen insanlar uzmanlara başvurmadıkları için basit birkaç tedavi ile doğal yoldan bebek sahibi olabilecekken bir takım operasyonlar ile suni olarak bebek sahibi olmaya yönelmektedirler. Eğer uzman tarafından doğal yolla bebek sahibi olunamayacağına karar verilir ve tüp bebek kararı alınır ise öncelikle ilk iş merkez seçimi olmaktadır. Merkez seçiminde yüksek derecede dikkat edilmesi ve aceleye getirilmemesi alınacak sonuçta büyük bir etken olmaktadır.

Aşağıdaki yazımda bu konuda hakkında geniş bilgi vermeye çalıştım

http://www.cemficicioglu.com.tr/tup-bebek

Merkez seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterler nelerdir?

Merkez seçimi yapılırken öncelikle ne kadar zamandır hizmet verdiğine bakılmalıdır. Sonra hastalara karşı nasıl bir iletişim kurulduğuna bakılmalıdır. Merkezdeki tedavi sonucu gebe kalma olasılığına bakılmalı ve merkezin tedavi sonuç yüzdesinin ne kadar olduğuna dikkat edilmelidir.

Tüp bebek merkezlerinden alınan cevapların aynı olması durumunda ne yapılmalıdır?

Her tüp bebek merkezinin özellikleri bir birine yakın olabilmektedir bu durumda ise dikkat edilmesi gereken birkaç önemli ayrıntı bulunmaktadır. Merkezin başarı yüzdesine bakılırken hangi hastaların hangi yaş aralığında olduğuna dikkat edilmelidir çünkü bazı tüp bebek merkezleri başarıyı yüksek gösterebilmek için genç hastaları tercih etmektedirler merkezin asıl başarısını ise ileriki yaşlardaki hastalara uygulanan tedavi sonucunda alınan başarı oranı olmaktadır.

Kaynak : http://www.cemficicioglu.com.tr/