Tüp bebek tedavisinde merkez seçimi ve önemi

2173

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE MERKEZ SEÇİMİ VE ÖNEMİ

Op. Dr. Serdar Koç Tüp bebek merkezi seçimi hakkında bilgiler verdi.

Tüp bebek tedavisi
 normal yollarla gebe kalamayan yıllarca bebek özlemi çeken anne baba adaylarına büyük umutlar vaat etmektedir.

Tüp bebek Türkiye de ortalama yirmi yıldır uygulanmaktadır. Kişiye göre de başarı şansı yüksek bir tedavidir.

Tüp bebek tedavisine başlarken ilk yapılması gerekenlerden bir tanesi ve en önemli olanı tüp bebek merkezi seçimidir. Tüp bebek tedavisi amaçlı birçok merkez açılmıştır. Fakat bu merkezlerin teknik donanımları sınırlı olup başarı oranları çok düşüktür. Bu gibi durumlarda çiftler maddi manevi hüsrana uğrarlar. Bu nedenle tüp bebek merkezi seçimi yaparken merkezin gebelik oranları değil canlı doğum oranlarına bakılmalıdır. Titizlikle başlanılan bu işte çiftlere önceden bilgi verilmeli %100 başarı şansı gibi yanlış bilgiler verilmemelidir. Aksi takdirde çiftler özellikle anne adayı yıkıma uğrayıp umudunu yitirir. Anne baba adaylarının da yaşları önemlidir. Çift bu ve buna benzer ihtimallere her zaman hazırlıklı olmalı.

Seçilen tüp bebek merkezi gerek doktoru gerekse çalışanlarıyla aileye güven aşılamalıdır. İlk olarak çifttin neden bebek sahibi olamadığını araştırmakla işe başlamalıdır. Tedaviye başlamak isteyen ailelerin seçecekleri merkeze sorması gereken sorular olmalıdır.

http://www.serdarkoc.net/tup-bebek-merkezi-nasil-secilir  yazımda bu konu hakkında geniş bilgi vermeye çalıştım

Bu sorulan soruların başında ilk sorulması gerekenler.

Eve sağlıklı bebek götürme şansı Genetik laboratuarı var mı? Laboratuarınızın ISO veya akreditasyon belgelerinin olup olmadığı. Kişiye özel tedavi programı hazırlanıyor mu? Bütün sorularına cevap alabilmeleri ve bilgilendirilmeleri Tüp bebek merkezinin hijyen kurallarına uygunluğu Tüp bebek merkezinin başarı ortalaması ve ne kadar süredir çalıştığı Dondurma programlarının olup olmadığı da sorulan sorular arasında yer almalı.

Bu ve buna benzer sorular mutlaka başarı şansı için sorulmalıdır. Ailelere güven duygusu aşılayabilen merkezlerde endişe ve stresin azalması doktor ve çalışan ekibin tecrübesiyle birleştiğinde başarı şansında artış görülür. Tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olmak isteyen aileler tüp bebek merkezlerinde rahat ettirilmeli bilgilendirilmeli hangi aşamada neler yapıldığı bilmeli çünkü bu anne adayının en doğal hakkıdır.

Kaynak : http://www.serdarkoc.net