Tüp Bebekte Aşılama Yöntemi

2941

[wpw_follow_term_me posttype=”undefined” termid=”null”][/wpw_follow_term_me]Aşılama tedavisi hakkında Prof. Dr. Yücel Karaman bilgi veriyor

İntertilite  yani  kısırlık, en az bir yıl boyunca düzenli olarak cinsel ilişkiye girilmesine rağmen bebek sahibi olunamaması durumuna verilen addır. Tıbbın her geçen gün gelişmesiyle kısırlık artık tedavisi olmayan bir hastalık olmaktan çıkmıştır. Kısırlık tedavisinde birden çok yöntem hastaların durumlarına göre kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin birisi de aşılamadır.

Aşılama Nedir?

Aşılama, kısırlık teşhisi konulduktan sonra gebelik oluşması için uygulanan ilk yöntemdir. Erkek bireyden alınan spermin anne rahmine bırakılarak döllenme oluşması ve gebeliğin gerçekleşmesi durumları her evresi kontrol altında olmak üzere takip edilir.

Aşılama yöntemi hakkında daha detaylı bilgiyi aşağıdaki yazıda vermeye çalıştım
http://www.brukseltupbebek.com/asilama-yontemi-ve-uygulama-sekli

Aşılama Hangi Durumlarda Uygulanır?

Aşılama, normal olarak cinsel ilişkinin sağlanamadığı durumlarda, erkekte sperm hareketliliğinin yetersiz olduğu durumlarda, servikal faktör denilen kadının rahim önünde oluşan sıvı tabakasının spermlerin geçişine engel olmadığı durumlarda, kadınlarda hormon bozukluklarından meydana gelen anti sperm antikorlarının görüldüğü ve sperm geçişine engel olduğu durumlarda uygulanmaktadır.

Aşılama Hangi Durumlarda Etkilidir?

Erkek bireyden alınan spermlerin anne rahminde dölleyebileceği bir yumurta mevcut olmalıdır. Bu, kadında yumurtlama sorunu yani ovülasyon olmaması demektir. Kadında ovülasyon durumu var ise uyarıcı iğneler yardımıyla yumurta oluşması ve sonrasında da çatlatma iğneleri ile sorunun giderilmesi şeklinde bir tedavi uygulanır. Bu tedaviden alınan olumlu sonuca göre aşılama işlemine devam edilir. Aşılama, erkekteki sperm hareketliliğinin yetersiz olduğu durumlarda uygulanan bir yöntemdir. Aşılama tedavisi uygulanmadan önce sperm hareketliliğinin dereceleri belli edilir ve ona göre işlem yapılırsa tedaviden olumlu sonuç alınır. erkekte sperm hareketliliği kontrolü, kadında ovülasyon durumları ve dereceleri tespit edildikten sonra kadında tüplerin yeterli genişlik ve açıklık oranının olup olmadığı tespit edilir. Erkekten alınan spermin rahime ulaşması için bu tüplerden geçmesi gerekmektedir. eğer tüplerde tıkanıklık gibi problemler mevcut ise önce bu tedavi edilir.