Vajinismus Nasıl Anlaşılır ?

3692

Vajinismus hastalığı hakkında Op. Dr. Ayşe Duman Bilgi veriyor.

Vajinismus genellikle ön sevişme esnasında hiçbir sorun olmamasına rağmen birleşme meydana geleceği anda kendini geri çekme ve kasılma ile anlaşılmaktadır. Fakat çoğu kadın belki bu durumun bir rahatsızlık olduğunun farkında bile değildir. Önemli bir problem değil deyip ilişkisini sürdürmeye devam eden kişiler de kasılmadan oluşan ciddi derece ağrılar görülebilmekte ve kadın genellikle cinsel birliktelikten kaçınmaktadır.

Vajşnusmus hastalığının en bilindik problemleri;

¸ İlişki esnasında ciddi boyutlarda ağrı ve acı hissi

¸ Kadın vajinasına eliyle bile dokunamaması, elini değmesi halinde olumsuz bir şeylerin

meydana geleceğinden şüphelenmesi,

¸ Kadın ilişki yaşayacağı erkeği kasması ve kendi kötü hissettirmesi,

¸ Kadın bacaklarını kasarak kendini korumaya çalışması,

¸ Vajina içerisine fitil, tampon veya tablet yerleştiremezler.

¸ Kadın doğum uzmanlarına vajina ile ilgili soru sormaktan kaçınması, örneğin smear testinden olabildiğince kaçarlar,

Vajinusmus sorunu olan kadınların ortak noktaları ilişki anında panik atak pozisyonun da olmalarıdır. İlişkide bilinci yerinde olsa bile sanki kendini kaybetmiş gibi bilinç dışlı ve agresif hareketler sergilerler.

Görüldüğü gibi vajinismus durumuna yakalanan kişiler vajina ile alakalı her halden kaçınmaktadırlar.

Vajinusmus sorunu olanların genelde cinsel isteksizlikleri yoktur…

Aslında vajinismus olan kişilerin haz alamama ve vajinal sulanma gibi problemleri olmamaktadır. Hatta bu hastalık ile mücadele eden kişiler ön sevişme esnasında oldukça mutlu olmakta ve gerekli haz’ı almaktadırlar. Şunu da belirtmek gerekirse elle mastürbasyon yapmaktan ve eşlerinin temas etmesinden kesinlikle kaçınmazlar. Yani vajinismus olan kişiler orgazm olma işlemini yerine getirebilmektedirler. Tek problem penis ile alakalıdır. Penisin içeri girmesi halinde film kopar diye düşünürler.

Bu sebepten dolayı vajinadaki ıslaklık biter ve bacaklar kapanma halini alır. Ardından eşini itmesiyle birlikte ilişki kötü olarak son bulur.