Zor olan doğumlar idrar kaçırma riskini arttırıyor mu ?

1304

Prof. Dr. Fuat Demirci idrar kaçırma hakkında bilgi veriyor.

Zor ve travmalı olarak doğum yapan kişiler özellikle vajinal yollar da meydana gelen sorunlar kadınlar da idrar kaçırma riskini de arttırmaktadır. Ayrıca normal ve sezaryen doğumlarının da idrar kaçırma durumun da bir etkisi bulunmamaktadır. Ancak çok sayıda doğum yapılması da idrar kaçırma sorunlarına yol açmaktadır. İdrar kaçırmanın pek çok sebeplerinden yalnızca bir kaçıdır.

Kilo verilmesi de kadınlar da idrar kaçırma problemini ortadan kaldırabilir?

İdrar kaçırma probleminin bir diğer nedeni de obezitedir. Öyle ki yaşadığımız toplumun en büyük sorunlarından birisi de obezite hastalığıdır. Ayrıca aşırı kilolar da idrar kaçırmaya sebep olan faktörlerin de başın da gelmektedir. Nedeni ise kişinin kilo alması ile karın içersindeki basınç artar ve bu da idrar yollarını oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Sağlıklı bir vücutta olması gereken kilo miktarının çok çok üstünde kilo alımı, vücudun pek çok yerinde hasra bırakabildiği gibi idrar yolları ve mesanede de sarkmalar yapabilir. Bu nedenle hanımların fazla kilolarından kurtulmaları idrar yollarında da düzelmeler görülebilir.

Çok fazla sıvı tüketimi idrar kaçırmaya sebep olabilir?

Sıvının fazla tüketilmesi mesela; çorba, çay, su ve kahvenin normalden fazla tüketimi ve ayakta su içme alışkanlığı idrar kaçırma sorunlarına neden olabilmektedir.  Çünkü ayakta içilen su direk idrar yollarına gitmektedir. Bu nedenle özellikle daha az sıvının tüketilmesi de idrar kaçırma sorunlarını engellemektedir.

Kaynak : http://www.fuatdemirci.com.tr/idrar-kacirma-nedir/